Board of Governors

Andrew G. Alleyne

VP Publication Activities, CSS Board of Governors, term ending 31 December 2020 (elected)
University of Illinois

Maria Corradini

CSS Board of Governors, term ending 31 December 2020 (elected)
Universita di Camerino

Jorge Cortes

Director of Operations; CSS Board of Governors, term ending 31 December 2020 (elected)
University of California, San Diego

Joao Hespanha

VP Technical Activities; CSS Board of Governors, term ending 31 December 2020 (elected)
University of California-Santa Barbara

Françoise Lamnabhi-Lagarrigue

CSS Board of Governors, term ending 31 December 2020 (elected)
Directeur de Recherche CNRS

Jing Sun

VP Financial Activities; CSS Board of Governors, term ending 31 December 2020 (elected)
University of Michigan

Hong Chen

CSS Board of Governors, Term Ending December 31, 2020 (Appointed)

Sara Dadras

CSS Board of Governors, Term Ending December 31, 2020 (Appointed)

Manuel Duarte

CSS Board of Governors, Term Ending December 31, 2020 (Appointed)

Karanji Kalsi

CSS Board of Governors, Term Ending December 31, 2020 (Appointed)

Radhakant Padhi

CSS Board of Governors, Term Ending December 31, 2020 (Appointed)

Yildray Yildiz

CSS Board of Governors, Term Ending December 31, 2020 (Appointed)

Venkataramanan (Ragu) Balakrishnan

CSS Board of Governors, term ending 31 December 2021 (elected)
Purdue University

Maria Domenica Di Benedetto

CSS Board of Governors, term ending 31 December 2021 (elected)
University of l'Aquila

Dennice F. Gayme

CSS Board of Governors, term ending 31 December 2021 (elected)

Zongli Lin

CSS Board of Governors, term ending 31 December 2021 (elected); Nonlinear Systems and Control Technical Committee Chair
Univeristy of Virginia

George J. Pappas

CSS Board of Governors, term ending 31 December 2021 (elected)
University of Pennsylvania

Jacquelien Scherpen

CSS Board of Governors, term ending 31 December 2021 (elected)
University of Groningen

Carolyn Beck

CSS Board of Governors, term ending 31 December 2022
University of Illinois

Christos G. Cassandras

CSS Board of Governors, term ending 31 December 2022, President - 2012
Boston University, MA

Elisa Franco

University of California-Riverside
United States

Jonathan How

CSS Board of Governors, term ending 31 December 2022, Editor-in-Chief, IEEE Control Systems magazine
MIT

Miroslav Krstic

CSS Board of Governors, term ending 31 December 2022

Yasamin Mostofi

CSS Board of Governors, term ending 31 December 2022, TCNS Associate Editor
University of California, Santa Barbara, USA