IEEE Fellow

Each year the IEEE designates as Fellows individuals who have made outstanding contributions to the electrical and electronics engineering profession. The CSS has two standing committees, with non-overlapping membership, that participate in the Fellow selection process. The chairs of these two committees, who must be IEEE Fellows and CSS members, are appointed by the BoG based on recommendations from the President-Elect and the Executive Committee. The chairs appoint the members of their committees.

To view recipients of IEEE Fellow prior to 2018 or to view members elevated by other Societies or Councils please visit the CSS IEEE Fellows Archive.

You can find more information regarding the IEEE Fellow Program along with a complete listing of IEEE Fellows here. A list of women CSS Fellows can be found by selecting the "Women" tab here.

Nomination Details:

The Fellow Evaluation Committee, which should have at least six members, evaluates the achievements of those nominees whose forms are forwarded to it by their respective nominators. (Each nomination designates a relevant IEEE Society that should be asked to provide an evaluation of the candidate's achievements.) The Fellow Evaluation Committee should be composed of IEEE Fellows whose joint expertise spans the breadth of technical specialties covered by the CSS.

The Fellow Nomination Committee seeks out worthy candidates and nominators for those individuals in order to improve the pool of candidates for consideration as Fellows.

Recipients

Hideaki Ishii

for contributions to networked control of large-scale systems


Asuman Ozdaglar

for contributions to distributed multi-agent networks


Gianluigi Pillonetto

for contributions to kernel-based linear system identification


Chunjiang Qian

for contributions to control and estimation of nonlinear systems


Daniel Quevedo

for contributions to optimal and model predictive control


Jacquelien Scherpen

for contributions to nonlinear model reduction and passivity-based control


Bruno Sinopoli

for contributions to networked and secure control systems


Nathan Van De Wouw

for contributions to hybrid, data-based and networked control


Aaron Ames

for contributions to hybrid and safety-critical nonlinear control with demonstration on robotic systems


Domitilla Del Vecchio

for contributions to circuit engineering in synthetic biology

Sandra Hirche

for contributions to human-machine interaction and networked control


Antonella Ferrara

for contributions to sliding mode control theory


Sarah Spurgeon

for contributions to variable structure control and estimation


Jun Zhao

for contributions to switched systems and dissipativity theory


Andrea Garulli

for contributions to set membership identification and robust analysis of uncertain systems


Yasamin Mostofi

for contributions to control and communications co-optimization in mobile sensor networks


Kirsten Morris

for contributions to control and estimator design for infinite-dimensional systems


Sonja Glavaski

for leadership in energy systems


Christoforos Hadjicostis

for contributions to distributed and discrete event systems


Sirish Shah

for contributions to process and performance monitoring


Maria Prandini

for contributions to stochastic, hybrid and distributed control systems theory

Murti Salapaka

for enabling nano-science using control and systems technologyfor enabling nano-science using control and systems technology


Maarten Steinbuch

for contributions to Advanced Motion Control, Mechatronics, Medical Robotics, and Electric Driving


Mario Sznaier

for outstanding contributions to Multiobjective Robust Control, Robust Identification, and Dynamic Vision


Panagiotis Tsiotras

for fundamental contributions to the application of nonlinear and optimal control to aerospace systems


Santosh Devasia

for contributions to feedforward control of non-minimum-phase systems


Emilia Fridman

for contributions to time-delay systems and sampled-data control


Bart De Schutter

for contributions to optimization-based control of discrete-event systems, hybrid systems, transportation networks, and infrastructure networks


Keum-shik Hong

for contributions to adaptive estimation and brain-computer interface techniques using near-infrared light


Nicola Elia

for fundamental contributions to Networked Control Systems


Benjamin Van Roy

for contributions to the theory and practice of reinforcement learning and approximate dynamic programming


Mihailo Jovanovic

for contributions to modeling, optimization, and control of large-scale and distributed systems


Min Wu

for contribution to the field of advanced control and intelligent automation for complex systems


David Castañón

for contributions to discrete time stochastic control and information fusion


Antonis Papachristodoulou

for fundamental contributions to theory and applications of Sum of Squares Programing and networked control systems


Maurizio Porfiri

for contributions to networked control systems and biomimetic robotics

Girish Nair

for contributions to control and information in networked dynamical systems


Andrew G. Alleyne

for contributions to the control of thermal management systems


Silviu-iulian Niculescu

for research on the effects of delays in system dynamics


Giuseppe Calafiore

for contributions to probabilistic methods for robust control design


Hitay Özbay

for contributions to robust control for infinite dimensional systems


Mark Campbell

for contributions to control and estimation theory for autonomous systems


Karen Rudie

for contributions to the supervisory control theory of discrete event systems


Fariba Fahroo

for contributions to computational optimal control theory


Tong Zhou

for contributions to robust identification and estimation of control systems


Naira Hovakimyan

for contributions to control with applications to aerospace and robotic systems


Jonathan How

for contributions to guidance and control of air and space vehicles


Biao Huang

for contributions to and application of Bayesian softsensing for control performance monitoring


Wei Lin

for contributions to nonlinear control systems


Sonia Martínez

for contributions to the geometric mechanics and control